Co s námi dělají slova

Co s námi dělají slova jako jsem málo sebevědomý, žárlivý, líný?

 

Mnohokrát nám dají jiní nálepky jako „milý“, „chytrý“. Když je dostaneme jsme spokojení a rádi se tak vnímáme a nazýváme. Když si dáme nebo dostaneme nálepky s negativním významem (např. „málo sebevědomý“, „hodně líný“, „výbušný“, „špatný“, „žárlivý“, „perfekcionista“, „depresívní) tak nás trápí, nechceme je, ale mnohokrát nevíme, co udělat. Tyto nálepky jsou součástí našeho sebeobrazu a mnohokrát je vnímáme jako součást naší osobnosti. A osobnost se měnit přece nedá. Jednou perfekcionista, navždy perfekcionista.  A tak jsme odsouzení k utrpení. Nebo ne?

V historii psychologie byla dlouhá debata o tom, zda se osobnost dědí nebo je získaná/tvořena prostředím. Kromě některých teoretických přístupů se dá říct, že existuje shoda v tom, že osobnost je výsledkem obou. Jinak řečeno, narodíme se s genetickou predispozicí pro určité tendence, ale do velké míry nás formuje prostředí, tj. jak se k nám chovají rodiče, vrstevníci, reklama, autority …  

Proč je to důležité? Protože když nás ovlivňuje prostředí, tak i naši „osobnost“ a to jaké vlastnosti máme, lze měnit. I když jsme teď „perfekcionisté“ nebo „málo sebevědomí“, lze to změnit.

hands, words, meaning-423794.jpg

A jak?

Doporučení 1: Kniha

Přečtete si knížku z pop-psychologie o daném tématu, např.  Šťastie je Vaša voľba (Wayne Froggatt), Konec prokratistinace (Petr Ludwig) nebo Jak vybudovat a posílit sebedůvěru (Jan Praško) …


Doporučení 2: Rozhovor se sebou

Zkuste rozhovor sám se sebou. Stanovte si, jací byste chtěli být místo toho. Buďte co nejvíc konkrétní – konkrétnost je to, co Vám pomůže zjistit, co potřebujete udělat. Poté zjistěte, jak by mohl vypadat malý krok k vytoužené změně. A zkuste ho.

Příklad takového rozhovoru se sebou:

Jsem málo sebevědomý, ale co bych chtěl místo toho?

Chci být víc sebevědomý.

Co to znamená konkrétně a jak se to projeví?

Budu víc připraven na pracovní pohovor.

Jak by to šlo udělat, abych byl k tomuto cíli trochu blíž?

Projdu si přípravu, jakou doporučují na webu.

 

Doporučení 3: Psycholog

Objednejte se ke psychologovi. Může Vám pomoct zjistit to co chcete a hlavně jak to dosáhnout. Dále Vám může pomoct zjistit jaké jsou Vaše zdroje, tj. to, v čem jste silný, a tedy něco, na čem můžete stavět svoji změnu.