Co dělat když jste v práci, která Vás nebaví? Aneb kam se poděl můj sýr?

 

Zůstávám v práci, která mi již nepřináší radost.

Občas se stává, že se nám nechce vstávat do práce, jsme unaveni, frustrováni, máme skutečnou nechuť ráno odejít z domu a jít do práce. Poté začneme zvažovat odchod z práce…ale i tak v ní zůstáváme. Napadají nás otázky jako \“Co když nenajdu jinou práci? Jak budu na tom s penězi? Co když nový kolektiv nebo šéf bude ještě horší, než ten aktuální?\“

Když i Vás napadají podobné otázky, můžete si zkusit přečíst knihu „KAM SE PODĚL MŮJ SÝR?“ (Spencer Johnson).  Je to malinká kniha, kterou máte přečtenou do 2-3 hodin. Tenhle čas se rozhodně vyplatí do sebe investovat. Kniha se věnuje situaci, kdy Vám dané pracovní místo již nic nedává a potřebujete se přesunout na jiné místo.

Autor v knize představuje metaforu bludiště, v kterém je na různých místech uložený sýr.

V jedné vzdálené zemi žily čtyři malé postavičky, které běhaly bludištěm a hledaly Sýr, aby se najedly a byly šťastné.

Z knihy Kam se poděl můj, Spencer Johnson

V příběhu jsou dva typy postaviček: 1, myšky – jednoduché postavičky s instinkty a 2, Lidičkové – chytré postavičky s mozkem plných myšlenek a emocí. Oba typy postaviček jedí sýr a jsou šťastné. V době, kdy sýr začne docházet, myšky si toho ihned všimnou. V den, kdy sýr na daném místě bludiště již žádný není, začnou rychle hledat nový.

Na druhé straně, lidičkové nevěnovali pozornost tomu, že sýra je každý den méně. Když jednoho dne uvidí, že žádný není, nejsou připravení a začnou naříkat, zoufat si a zlobit se „nespravedlivou situaci“. Další den se vrací na původní místo a nevěří, že tam skutečně žádný sýr není.

Jednoho dne, se jeden z lidiček rozhodne vydat do bludiště hledat nový sýr. Zažívá strach, zda nějaký najde. Poté se však ptá sám sebe: „Co bych udělal, kdybych se nebál?“. Nakonec svůj strach překoná a svůj nový sýr najde.

Možná i Vy po přečtení této malé knížky zjistíte, že zůstáváte na místě, kde již není žádný sýr, tj. že dané místo Vám již nic nedává a potřebujete se přesunout.

Co dělat, když se chcete pohnout z místa?

Doporučení 1: Motivujte se tím, že si přečtete knihu „KAM SE PODĚL MŮJ SÝR?“. 

Doporučení 2: Zodpovězte si otázku: „Co byste udělali, kdybyste se nebáli?“.