3. Praxe Mindfulness
Mindfulness, neboli vědomá přítomnost, je technika, která nám pomáhá zůstat soustředění na přítomný okamžik. Pravidelná praxe mindfulness může snížit stres, zlepšit sebeuvědomění a umožnit nám lépe reagovat na své emoce. Meditace, hluboké dýchání a cvičení mindfulness jsou některé způsoby, jak můžete tuto techniku začlenit do svého života.
Dobrým materiálem, kde začít může být např. meditace “ Procházení svého těla“ nebo meditace Laskavosti.
Proč se učit mindfulness? Výzkum ukazuje, že praktiky mindfulness jsou užitečné v mnohých oblastech pro duševní zdraví. Příklady efektů Meditace najdete zde.
Příkladem může být pravidelná meditace nebo hluboké dýchání do břicha nebo všímání si toho co děláme, např. pokud umívám nádobí tak si všímám teplotu vody a jak dopadá na mé ruce.
3. Sebe-soucit (self-compation)
Sebe-soucit je schopnost chápat a zacházet s sebou samým s laskavostí, soucitem a porozuměním (chovat se k sobě podobně jak k svým blízkým). Tato dovednost může být mimořádně užitečná při regulaci emocí, t.j. nepříjemné pocity nebyly ještě nepříjemnější.
Dobrým materiálem, kde začít může být kniha Sebesoucit nebo cvičení na konci tohoto textu.
Proč se učit sebe-soucit? Schopnost být laskaví k sobě samým může pomoci při regulaci intenzity emocí. Když jste schopni přijmout své emoce bez odsouzení nebo potlačování, můžete se lépe vyrovnat s negativními emocemi, což může zlepšit vaši emoční stabilitu. Mnoho lidí má tendenci být k sobě samým velmi kritičtí, což může zhoršit negativní emoce, jako je deprese nebo úzkost. Sebe-soucit vám pomáhá přestat se soudit a kritizovat a místo toho na se na sebe dívat jako na „kamaráda“ (soustředit na porozumění a laskavost). Když se cítíte stresovaní nebo přetížení, sebe-soucit může pomoci zacházet s touto situací s větším soucitem k sobě samým. Neposuzujete se za to, že jste stresovaní, ale místo toho se snažíte najít způsoby, jak se postarat o své potřeby a snížit stresové faktory
Příkladem může být myšlenka: „Ano, udělal jsem chybu. Ale snažil jsem se, co jsem mohl, po bitvě je každý kapitán. Příště budu vědět lépe jak se k tomu postavit jinak“.
4. Zdravý Životní Styl
Náš životní styl může mít velký vliv na naše emoční zdraví. Dostatek spánku, pravidelná fyzická aktivita, dostatek slunečního světla jsou klíčové pro udržení stabilní nálady.
Dobrým materiálem video Jak na kvalitní spánek nebo materiály uvedené o bod níž.
Proč mít na paměti svůj životní styl?
Příkladem může být např. každý den pobít na slunci alespoň 15 minut (ideálně ne brzo ráno a večer), zařadit do svého života 20 minut chůze, a upravit své večerní návyky (např. nezaspávat s telefonem nebo mít alespoň na obrazovce červený filtr).
5. Hledání Podpory v Blízkých
Hovoření o svých pocitech s blízkými přáteli nebo rodinou může být velmi uklidňující. Vědět, že nejste sami s tím, co prožíváte, a mít podporu lidí kolem sebe, může výrazně pomoci.
Dobrým materiál k pročtení může být Objímejte se!
Proč se obracet na podporu blízkých? Vědomí, že máte podporu a že nejste sami, může snížit emocionální stres a úzkost. Pocit, že existuje někdo, na koho se můžete spolehnout, může významně přispět k vaší psychické pohodě. Obrátit se na blízké v raném stádiu, kdy se cítíte emocionálně špatně, může předcházet větším problémům nebo komplikacím v budoucnosti. Mluvení o svých emocích může pomoci identifikovat a řešit problémy dříve, než se stanou závažnými.
Příkladem může být s někým v pravidelném kontaktu přes různé komunikační aplikace – je jednodušší napsat někomu, že se máme blbě, když si pravidelně posíláme nějaké zprávy (a to se dělá jednodušeji, když je to rovnou skupina).
6. Terapie a Profesionální Podpora
Pokud cítíte, že se vaše emoční reakce stávají závažnými nebo neudržitelnými, může být vhodné vyhledat profesionální pomoc. Pokud chcete se mnou hledat různé strategie pro jejich řešení, ráda se s Vámi potkám!