Dva důvody proč je těžké přestat kouřit nebo začít cvičit

artificial intelligence, computer science, technology-3685928.jpg

Když potřebujeme vypnout kouření je skvělý oddech.  Při všech povinnostech, co máme, si jen těžko hledáme čas na cvičení nebo na přípravu zdravé stravy. Mnoho lidí si myslí, že když chtějí ve svém životě udělat změnu, je to o silné vůli. Je to skutečně tak? Tak proč lidé, kteří se cítí silní, když přijde na zvyk, nějak ztrácejí kontrolu nad svým chováním?

Vysvětlení můžeme najít ve dvou rovinách:

  1. Fungování mozku
  2. Poměr zisku a ztrát nového nebo starého zvyku

Fungování mozku

V minulosti odborníci věřili, že neurony (buňky v mozku) se neobnovují. Moderní výzkum naopak ukázal, že v mozku probíhá mnoho změn a svým chováním (a vytvářením vzpomínek na toto chování) ho měníme – měníme strukturu mozku na mikroúrovni. Když něco děláme a zapamatujeme si to, vytvářejí se v mozku nové paměťové stopy – na fyzické úrovni mají podobu propojení různých neuronů. Můžete si to zkusit představit tak, jako byste si vzpomínky vytvářeli tím, že si v mozku vytváříte malé cestičky. Když po těchto cestičkách chodíme, tak je rozšiřujeme a upevňujeme – když se nějak chováme, nebo na toto chování myslíme, posilujeme spojení jednotlivých neuronů.

Co ovlivňuje pravděpodobnost, že určité chování zopakujeme?

Opakování – čím častěji chování zopakujeme, tím silnější budou spoje v mozku spojené s tímto chováním. Čím jsou spojení neuronů silnější, s tím větší pravděpodobností chování zopakujeme. Je to stejné jako v reálném světe: po vychozené cestičce se jde mnohem rychleji, a proto si s větší pravděpodobností vybereme vyšlapanou cestu než tu neupravenou.

Příjemný pocit – čím příjemnější pocit chování vyvolá, s tím větší pravděpodobností ho při nejbližsí příležitosti zopakujeme. Různě silný příjemný zážitek může vyvolat sex, nikotin, televize, okusování nehtů, cvičení… V mozku se tím vytváří silná cestička (silné spojení) mezi chováním a informací.

A co se stane příště když se budete chtít cítit příjemně, nebo uniknout od negativních pocitů? 

Je přirozené, že mozek si vybere tu nejjednodušší cestu… Např. člověk půjde kouřit nebo zůstane v posteli místo cvičení, se kterým už tak dlouho chce začít.
Ať už člověk dělá cokoliv, přináší mu to ztráty i zisky. Například když se rozhodnete vyjít na Mount Blanc, přinese Vám to dobrý pocit, vzpomínky a vzrušení. Naopak Vás to ale bude stát peníze, námahu, čas na přípravu. Podobně je to i s kouřením a cvičením.

Kouření: 

Zisky – čas na odpočinek, chvíle s někým blízkým nebo chvíle bez dětí, nikotin, čas se zamyslet 

Ztráty – ohrožení zdraví, peníze, zápach 

Cvičení: 

Zisky – dobrý pocit, zdravý životní styl, možnost koupit si nové oblečení, vyhovět požadavkům okolí 

Ztráty – čas na přípravu a cvičení, vzdání se času na seriál nebo spánek, peníze na sportovní vybavení

Co tedy dělat, když chcete sami sebe podpořit v tom, abyste přestali kouřit, začali cvičit, nebo udělali něco se svým dalším (zlo)zvykem? 

Doporučení: 

1, Vemte si papír a udělejte si malou tabulku s dvěma sloupci: jeden pro zisky a druhý pro ztráty. 

2, Poté si zodpovězte otázku: „Jaké zisky a ztráty mi chování přináší?“Porovnejte zisky a ztráty. Co Vám z toho vychází?

Tip na závěr: 

Buďte na sebe laskavý – je normální, že změna někdy na sebe nechá čekat a že se vracíme k původním zvykům. Každým pokusem se však učíme stále víc